Tramvai în mers cu ușa deschisă, surprins din interior, pe o stradă urbană cu clădiri de birouri în fundal.

Tramvaiul 25 circulă cu o ușă defectă deschisă. Călătorii acuză un pericol real și ironizează „ventilația naturală”

HTML Image as link
Qries

Tramvaiul 25 circulă cu o ușă defectă deschisă. Pasagerii: „Ventilație naturală, dar cu riscuri uriașe”

Un incident care ridică serioase semne de întrebare privind siguranța transportului public a fost surprins într-un tramvai care circula pe linia 25. Vehiculul a fost filmat în timp ce se deplasa cu o ușă defectă rămasă complet deschisă, deși avea numeroși pasageri la bord.

Imaginile au stârnit reacții rapide în mediul online, unde mulți utilizatori și-au exprimat îngrijorarea față de riscurile la care sunt expuși călătorii.

Pericol pentru pasageri

Circulația unui tramvai cu o ușă deschisă reprezintă un risc major, mai ales în condițiile în care vehiculul frânează, accelerează sau parcurge curbe. Un dezechilibru al unui pasager aflat în apropierea ușii ar putea avea consecințe grave.

Mai mulți călători aflați în tramvai au filmat incidentul și au comentat situația, subliniind că o astfel de defecțiune nu ar trebui să existe într-un mijloc de transport destinat zilnic miilor de bucureșteni.

„Ventilație naturală” în loc de aer condiționat

În ciuda gravității situației, unii pasageri au încercat să trateze incidentul cu umor.

În timp ce filmau ușa rămasă deschisă, aceștia au glumit spunând că, în lipsa aerului condiționat, călătorii beneficiază măcar de „ventilație naturală”.

Ironia ascunde însă o realitate îngrijorătoare: confortul nu poate veni niciodată în detrimentul siguranței. O ușă deschisă în mers nu reprezintă o soluție pentru temperaturile ridicate, ci o problemă care ar trebui remediată imediat.

Călătorii cer verificări mai stricte

Incidentul readuce în discuție necesitatea unor verificări tehnice riguroase înainte ca vehiculele să intre în circulație. Pasagerii cer ca astfel de tramvaie să fie retrase imediat din trafic până la remedierea defecțiunilor, pentru a evita producerea unor accidente.

Siguranța călătorilor ar trebui să fie prioritatea principală a operatorului de transport, iar orice defecțiune care poate pune în pericol viața oamenilor trebuie tratată cu maximă seriozitate.

Imaginile cu tramvaiul 25 circulând cu o ușă defectă deschisă au stârnit revoltă și numeroase comentarii în mediul online. Deși unii pasageri au făcut haz de necaz și au vorbit despre „ventilația naturală”, situația evidențiază o problemă care nu ar trebui ignorată.

Rămâne de văzut dacă operatorul de transport va explica circumstanțele incidentului și ce măsuri vor fi luate pentru ca astfel de situații să nu se mai repete.

HTML Image as link
Qries
Scroll to Top