București, cea mai poluată capitală din Uniunea Europeană. Aerul depășește de 3 ori limitele OMS
Bucureștiul a depășit Atena și Varșovia, ocupând primul loc în topul negativ al poluării din Uniunea Europeană în 2025. Cu niveluri de particule fine (PM 2,5) de trei ori peste limita recomandată de OMS, Capitala suferă din cauza traficului intens, a șantierelor și a prafului de pe carosabil. Raportul Ecopolis indică intersecția Mihai Bravu – Basarabia ca fiind cel mai toxic punct din oraș, cu depășiri legale timp de 70 de zile consecutive.

