Epoca tramvaiului cu cai în București: tramvaiul ca mijloc de transport în „Micul Paris”
Articolul explorează transformarea transportului public în Bucureștiul secolului al XIX-lea, marcând trecerea de la trăsurile exclusiviste ale boierilor la primele tramvaie trase de cai introduse în 1872. Sunt detaliate aspecte inedite precum vagoanele cu „imperială” (etaj), utilizarea cailor de rezervă pentru pantele grele și regulile stricte impuse de societatea cu capital străin. Textul surprinde atmosfera „Micului Paris”, unde călătorii foloseau clopoței pentru a opri vehiculele galbene, iar vagoanele erau adaptate sezonier pentru confortul pasagerilor.

